To je dobrá otázka. Kedysi ste zašli na Úrad práce, pozreli výpisky a bolo vybavené. Alebo známy niečo dohodil. Dnes máme, našťastie, možností hľadania práce nespočetne veľa. Nestačí si vybrať len jeden spôsob, ideálna je kombinácia niekoľkých z nich.

Pracovné portály

Cez najväčší pracovný portál www.profesia.sk hľadá dnes prácu snáď každý. Pracovných portálov je však nespočetne veľa a keď budete každý deň prechádzať 10 portálov, nič tým nezískate. Akurát stratíte čas.

Aj pracovné portály majú svoje zameranie. Treba hľadať na správnych miestach. Ak napríklad  hľadáte slušné pracovné pozície prevažne v Bratislave, skúste www.jobangels.sk. Ak sa chcete zamerať podľa pracovného odvetvia, či regiónu, dobrou voľbou je www.jobkontakt.sk.

Vyberte si 2-3 najlepšie pracovné portály, zaregistruje sa v nich a ako prvé si nastavte filtre. Filter na region, na jednotlivé pracovné pozície – zamerajte sa len na prácu, ktorú chcete. Ostatné ponuky, ktoré sú pre Vás nie relevantné, ignorujte. So svojím časom hospodárte efektívne a radšej venujte pozornosť vzdelávaniu a príprave na budúci pracovný pohovor.

Poradia Vám známi

Známi – sú skvelí zdroj a vedia byť nápomocní. Nebojte sa povedať nahlas, že ste dostali výpoveď, ste nezamestnaný, alebo nespokojný v momentálnej práci a potrebujete zmenu. Častokrát sa stane, že práve firma, v ktorej pracujú potrebuje nového človeka a nie je nič lepšie, ako keď Vás odporučí niekto, kto Vás pozná.

Mnoho firiem využíva viac-menej len tento spôsob získavania nových ľudí. Idú na istotu, nechcú kupovať mačku vo vreci. Nehľadajú len odborníka v danej oblasti, ale v prvom rade človeka, s ktorým budú vedieť vychádzať.

Hľadajte na LinkedIn

Ak ste tak doposiaľ neurobili, tak šup-šup na sociálnu sieť LinkedIN. Je to profesná sociálna sieť, ktorá združuje tisícky manažérov, riaditeľov, personalistov, náborárov. Nebojte sa zverejniť pár informácií zo svojho profesného života. Akonáhle sa zaregistrujete a Vás profil bude pre nich zaujímavý, oni si Vás nájdu. Ja sama som dostávala a dostávam pracovné ponuky z tejto siete, bez toho, aby som sa akokoľvek aktívne pričinila k hľadaniu práce. Na LinkedIN si firmy nájdu Vás.

Samozrejme, je treba si uvedomiť, že cielenie LinkedIN je skôr “kancelárske”. Prácu predavačky alebo vrátnika tu nenájdete, ale IT, HR špecialistom, asistentom, projektovým, či obchodným manažérom sa tu otvárajú dvere dokorán.

Na Facebooku to stále žije

Skutočnosť, že najviac ľudí sa v dnešnej dobe stretáva na Facebooku je nepopierateľná. Na Facebooku vzniklo množstvo skupín, ktoré sa venujú pracovným ponukám a hľadaniu práce. Niektoré skupiny sú všeobecné, zamerané na celé Slovensko, ale nájdete aj skupiny, ktoré sú zamerané špecificky na konkrétnu pracovnú oblasť alebo región. Pripravila som pre Vás podrobný zoznam pracovných Facebookových skupín, verím, že Vám pomôže.

Na Facebooku nájdete pracovné ponuky každého druhu. Môže sa jednať o veľmi seriózne ponuky, ale aj záskoky, brigády, prácu na dobu určitú alebo skrátený pracovný čas. Vždy je z čoho si vyberať. Na čo chcem upozorniť, to sú pracovné ponuky v rámci MLM, pretože niektoré skupiny ich povoľujú. Netvrdím, že sú zlé, len treba zvážiť ich riziká.

facebook-ponuky

Úrad práce?

Kedysi sme zvykli hľadať prácu cez výpisky na Úrade práce, no šikovní zamestnávatelia zvyknú hľadať ľudí vyššie uvedenými spôsobmi. Preto uvádzam túto možnosť ako poslednú. Vždy je šanca, že tam môžete natrafiť na niečo zaujímavé, ale pracovné ponuky na výveskoch sú nie vždy tie “najčerstvejšie” a spoliehať sa len na tieto ponuky nestačí.

Zjednodušene povedané – hľadanie pracovných ponúk je ako výber z jedálneho lístka. Niekde Vám ponúknu len “denné meníčko”, inde široký jedálny lístok… ale ak na ňom nenájdete svoje obľúbené jedlo, musíte ísť hľadať inde. O tom je hľadanie práce. Hľadajte jedálny lístok, ktorý Vám vyhovuje najlepšie a ktorý ponúka vaše obľúbené jedlá 🙂

Komentáre

Podobné články

Pomáha ľuďom pripraviť sa na pracovný pohovor tak, aby ho zvládli ľavou zadnou a k vlastnej spokojnosti. Inšpiruje ľudí k tomu, aby chodili do práce s radosťou a ľahkosťou, a pokiaľ to tak nie je, aby mali silu to zmeniť. Je autorkou e-bookov Nehovor, že nedáš pohovor a Kľúč k úspešnému pracovnému pohovoru.

Odoslať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Error: Please enter a valid email address

Error: Invalid email

Error: Please enter your first name

Error: Please enter your last name

Error: Please enter a username

Error: Please enter a password

Error: Please confirm your password

Error: Password and password confirmation do not match