Žijeme v uponáhľanej dobe. Neustále na nás niekto tlačí a následne my tlačíme na ostatných. Nedobrovoľne sa meníme na píly. Svoju prácu sa snažíme robiť dobre a zarezávame hlbšie a hlbšie. Až jedného dňa zarežeme “do živého” a povieme si Dosť!

V horšom prípade sa tvárime, že všetko je ok. Pílime a pílime, varovné signály nepočujeme a nevidíme… Až kým nám telo nezačne štrajkovať a nepovie Stop! Jednoducho nevládze a vyhorí. O Burnout Effecte či syndróme vyhorenia počuť na každom kroku… ale hovoríme si: Mne sa to predsa nemôže stať!

Sama sa divím, ako často sa to deje. Častejšie mužom ako ženám, zrejme preto, že tie majú medziprestávky počas materskej dovolenky. Cesta späť do normálu, k radosti a spokojnosti nielen v práci, ale celkovo v živote, je veľmi náročná. Stojí za to na chvíľku sa zastaviť a spýtať sa sám seba:

Je toto život, ktorý chcem žiť? Som spokojný?

Mám svoju prácu stále rád?

Ktoré maličkosti mi robia radosť?

Je na čase niečo zmeniť?

Pár jednoduchých otázok vám prinesie jednoznačné odpovede. Stačí sa zastaviť a chvíľku popremýšľať. Odpovede na otázky poznáte len vy sami.

Ako tak stojím na tejto ceste, pýtam sa sama seba. Áno, mám, čo som chcela a som so sebou i so svojou prácou spokojná. Ale popri svojej práci spoznávam čoraz viac ľudí, ktorí zastavili až vtedy, keď ich zastavilo telo. Prečo to nechali zájsť tak ďaleko?

Netuším. Spoločnosť, nadriadení, okolnosti ich zmenili na píly a oni išli naplno, až pokiaľ vládali. Vydávali zo seba maximum a v pracovných záležitostiach fungovali na 100%. Čím viac zvyšovali pracovný výkon, tým rýchlejšie sa znižoval ich osobný rast a celková spokojnosť.

Úspech v práci nám nezaručí vnútornú spokojnosť. Najmä ak je na úkor osobného alebo rodinného života. Všetko musí byť  v rovnováhe. Zmyslom života nie je len práca, práca a zasa práca. Prikladáme jej oveľa väčšiu dôležitosť, ako si zaslúži. Nie, nie je stredobodom vesmíru, ani zmyslom života dospelého človeka!

Uprostred som JA.

Okolo nás sú dôležité i menej dôležité veci, ktoré tvoria môj život. Práca a jej zmysel, finančná stabilita, partner, rodina, priatelia, záľuby, domov, fyzická kondička, voľnočasové a áno… aj sexuálne aktivity. K tomu kopec zdanlivo bezvýznamných maličkostí, ktoré nám robia radosť. Všetko pekne v rovnováhe, pričom jedno dopĺňa druhé. Ak nás práca pohltí, ochudobní nás o ostatné činnosti a celková energia klesá.

Občas je ťažké zastaviť sa a uvedomiť si, že zmyslom všetkého som JA SÁM a všetko ostatné okolo mňa musí byť v rovnováhe. Neplatí, že jedno je dôležitejšie ako niečo iné. Ak sústredíme energiu jedným smerom, energia nám prestane prúdiť do iných oblastí. A spokojnosť v ostatných oblastiach podporuje náš pracovný výkon a pomáha nám napredovať.

Práca, práca, nič iné len práca. Za vidinou finančného zisku, úspechu, budovania kariéry. Vaše dôvody môžu byť podobné, alebo celkom iné.

Krátkodobá koncentrácia iba na prácu funguje a prináša skvelé výsledky. Sústredíme sa na dôležitú pracovnú úlohu, napríklad spustenie alebo dokončenie problémového projektu. Ale po prvom projekte pride druhý, tretí, ďalší a už sa krútime v jednom kole. Naštartujeme ringo-pílu a už ju nevypneme.

Preto je potrebné si nastaviť rozumné hranice. Nikto vám neporadí, aké to sú – ideálne rozmedzie neexistuje. Každý to má vnútorne nastavené inak, preto je to na každom z nás, z času na čas si svoju životnú spokojnosť a rovnováhu skontrolovať.

Je toto život, ktorý chcem žiť?

Som spokojný?

Mám svoju prácu stále rád?

Ktoré maličkosti mi robia radosť?

Je na čase niečo zmeniť?

Ak cítite, že je pravý čas urobiť zmenu v živote, tak neváhajte a urobte ju. Viem, nie je to jednoduché. Ale je to veľmi potrebné. Ak máte dilemu, vidíte veci, ktoré môžete stratiť a nie tie, ktoré môžete získať, s touto zmenou vám veľmi rada pomôžem.

Komentáre

Podobné články

Pomáha ľuďom pripraviť sa na pracovný pohovor tak, aby ho zvládli ľavou zadnou a k vlastnej spokojnosti. Inšpiruje ľudí k tomu, aby chodili do práce s radosťou a ľahkosťou, a pokiaľ to tak nie je, aby mali silu to zmeniť. Je autorkou e-bookov Nehovor, že nedáš pohovor a Kľúč k úspešnému pracovnému pohovoru.

Odoslať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Error: Please enter a valid email address

Error: Invalid email

Error: Please enter your first name

Error: Please enter your last name

Error: Please enter a username

Error: Please enter a password

Error: Please confirm your password

Error: Password and password confirmation do not match