Idiomy sú trošku zákerné v tom, že keď ich prekladáte odslova – doslova,  obvykle vznikne z toho hlúposť. Aby sme ich vedeli správne použiť, je treba vedieť ich pravý význam. Inak sa vám môže stať, že z človeka, ktorý je majiteľom firmy, má veľký vplyv a „hodne penez“, veľmi rýchlo urobíte tučnú mačku. Však FAT CAT!

S týmito idiomami môžete ohúriť kolegu či šéfa, ale ešte lepšie bude, keď ich začnete používať pravidelne a stanú sa súčasťou jeho slovníka.

MOVER AND SHAKER

Máte na firme človeka, ktorý zariadi aj nemožné a vždy dá veci do pohybu? Je hodne dôležitý, má pomerne veľký vplyv a prirodzenú autoritu. Ostatní si vážia jeho názor, lebo je to človek, ktorý dáva vietor do plachiet. Tak to je ten: MOVER AND SHAKER!

He’s one of the movers and shakers in our company.

anglicke idiomy

BUSY BODY

She’s such a BUSY BODY. Nie je to žiadna zaneprázdená žienka! Je to „milá“, do všetkého nos strkajúca kolegynka alebo šéfka…. A rovnako to platí aj na mužov 🙂 Ktokoľvek, kto sa stará do toho, do čoho mu nič nie je. Týmto ľuďom je dobré čo najskôr nastaviť hranice. Ale to už je iná téma

Our new receptionist is such a BUSY BODY.

busy-body

DOWN-TO-EARTH

Vo firme sa vždy nájde nejaký zasnený rojko s večne ružovými okuliarmi idealizujúci svet 🙂 Ale rojkovia sú skôr výnimkou. Väčšina ľudí stojí nohami pevne na zemi  a môžete o sebe povedať: I’m DOWN-TO-EARTH.  Čiže: som realista. Nohami stojím pevne na zemi a dokážem reálne odhadnúť svoje možnosti.

I’m a good planner – I would say, I‘m DOWN-TO-EARTH (person).

anglicke idiomy

HEAD IN THE CLOUDS

Na to, aby ste mali hlavu v oblakoch nemusíte byť zamilovaný. Stačí, ak máte výdatne pozitívnu náladu, veľké plány a hlavu plnú snov. V kariére alebo v osobnom živote, nikedy nezostaňte len pri tom HEAD IN THE CLOUDS! Nevzdávajte sa a začnite si  sny plniť.  Život vám za to uštedrí viac spokojnosti, pozitívnej energie a vnútorného naplnenia.

She’s been working all day with her HEAD IN THE CLOUDS. She must be in love!

hlavouTROUBLEMAKER

Máte aj Vy vo svojom okolí typického TROUBLEMAKERa? Niekoho, kto sústavne vyrába problémy a komplikuje život druhým? Vyrába problémy a vždy hľadá spôsob, ako a prečo sa to NEDÁ urobiť. Vyrobí „z komára somára“ a objaví problém aj tam, kde žiadny nie je.   Že viete, o kom hovorím? 🙂

He’s such a TROUBLEMAKER. He always causes troubles or creates difficulties.

troublemaker idiomy

A PIECE OF CAKE

Mňam, tak toto vyzerá fakt dobre! To by som zvádla raz-dva, veď je to predsa: a piece of cake 🙂. No, nie tak celkom…

A PIECE OF CAKE môže byť  nejaká úloha, ktorá je pre vás ľahká ako hračka. Akákoľvek situácia alebo činnosť, ktorú zvládate ľavou zadnou. Presne, aj pracovný pohovor môže byť a piece of cake :). Stačí vedieť, ako na to!

„How was the job interview?“ „A PIECE OF CAKE!“

a-piece-of-cake

KNOW-IT-ALL

Zažili ste už KNOW-IT-ALL šéfa? Chodí ako múdra kniha, sústavne poučuje, jeho názory sú podľa neho najlepšie a vždy musí mať pravdu. Správa sa, akoby pojedol všetku múdrosť sveta a všetko vie. V podstate sa volá Všade Bol a Všetko Viem. Čo už narobíte, boss is the boss! Ale know-it-all person môže byť aj kolega, manžel alebo ktokoľvek iný. Určite sa niekto nájde 🙂

I tried to explain but my know-it-all boss didn’t even listen.

knowit

FAT CAT

Od šéfa rovno k majiteľovi 🙂 Trošku preháňam, ale hľadá sa človek, ktorý má moc, vplyv, zvučné meno, peniaze a očividne si to užíva. V slovenčine máme spojenia: veľké zviera + veľká ryba + prasa v žite … máte FAT CAT.

Our fat cat chief executive lives in a beautiful mansion.

anglicke idiomy

Poznáte ďalšie idiomy, ktoré sú trefné a hodia sa vedieť … nielen v práci? Podeľte sa o ne v komentároch 🙂

Komentáre

Pomáha ľuďom pripraviť sa na pracovný pohovor tak, aby ho zvládli ľavou zadnou a k vlastnej spokojnosti. Inšpiruje ľudí k tomu, aby chodili do práce s radosťou a ľahkosťou, a pokiaľ to tak nie je, aby mali silu to zmeniť. Je autorkou e-bookov Nehovor, že nedáš pohovor a Kľúč k úspešnému pracovnému pohovoru.

Odoslať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Error: Please enter a valid email address

Error: Invalid email

Error: Please enter your first name

Error: Please enter your last name

Error: Please enter a username

Error: Please enter a password

Error: Please confirm your password

Error: Password and password confirmation do not match