Prebudila som sa do chladného jesenného rána. Kým sa pomaly preberám k životu, teta z rádia na mňa prehovorí: Dnes je deň skeptikov. Čooo, to aj také existuje? Áno, aj oni majú SVOJ DEŇ.

Premýšľam – aj ja chcem mať sviatok!

Patrím k nim aj ja či nie? Nie som žiadny extrém, bežný slovenský občan :). Ale niekedy mám pocit, že všetci Slováci by mohli oslavovať deň skeptikov. Ako národ máme silné tendencie pochybovať, podceňovať, neveriť si, urážať.

Skeptikom je do istej miery každý z nás. Niekto viac, iný menej.  Skepsu a pochybnosti si nosíme v sebe už od detstva. Skeptikom sa nenarodil nikto, ale boli sme k tomu vychovávaní. Učiteľka v škole nás nikdy nepochválila za to, čo sme vedeli! Upozorňovala najmä na chyby. Všetko, čo sme urobili dobre bola „normálka“ a  samozrejmosť. Neskôr šéf v práci – nepochválil za dobre odvedenú prácu (občas sa stáva výnimka a je fakt, že to neskutočne dobre padne). Väčšinou, keď čokoľvek v práci „pobabreme“ a nezvládneme na 120 %, ujde sa nám iba kritika.

Nečudo, že skeptikov chodí po svete čoraz viac. A ľudia o svojich schopnostiach, o tom, čo skutočne dokážu alebo by mohli v budúcnosti dokázať, silne pochybujú. Pre istotu sa do ničoho nového nepúšťajú… len pre istotu, veď každá zmena so sebou prináša riziko! Pochybujú aj o svojich plánoch, rozhodnutiach, o životných cieľoch.

Ako prestať o sebe pochybovať a vyliečiť sa z „infekčnej skepsy“, ktorou vás z času na čas niekto nakazí?

1. Keď si budeš veriť, všetko zvládneš. 

Verím si. Idem za svojim cieľom, aj keď nie vždy je to jednoduché! Robím chyby. Padám na hubu. Občas sa aj zraním. Ale vstávam a idem ďalej. Keď to nejde nijako inak, opakujte si to stále dokola. Vstávam a idem ďalej…

Chyby patria k nášmu životu. Robíme ich denne a robí ich každý z nás. Netreba sa ich báť! Sú súčasťou nášho života – učíme sa na nich a vďaka nim sa posúvame ďalej.

Buďte vďačný za to, že robíte chyby! Čas sa vrátiť nedá, tak keď si ich už doprajete, prijmite ich a nič si nevyčítajte. Neobviňujte sa. Nepochybujte o sebe. Jediné, čo môžete urobiť je poučiť sa z nich.

padam

2. Čo ťa nezabije, to ťa posilní.

Obavy a pochybnosti v nás zabíjajú túžbu. Zabíjajú naše sny. Ale len potiaľ, pokiaľ im to dovolíme.

Robíme chyby? Áno, veď kto nie! Padáme a potkýname sa? Občas to bez toho nejde!

Chceme vstať a čakáme, že nám niekto pomôže. Zdá sa to byť pohodlnejšie, ale nečakajte na nikoho! Nech si prežijete čokoľvek a spadnete akokoľvek hlboko, snažte sa pozbierať posledné zvyšky síl a postavte sa. Hoci budete stáť s trasúcimi sa kolenami, ale budete stáť na vlastných nohách. Stratená sila sa vám časom opäť vráti a vďaka predošlej skúsenosti budete silnejší ako predtým.

3. Strach je (len) tvoj kamarát

So zmenou väčšinou vnútorne bojujeme. Zmeniť prácu alebo radšej nemeniť (a byť rád, že mám to, čo mám)? Zmeniť partnera alebo radšej nie? Zvažujeme všetky možnosti, hodnotíme plusy a mínusy. Náš vnútorný strach stojí pri nás ako verný kamarát. Väčšinou v nás vyvoláva negatívne obavy „Čo ak…?“

Čo ak sa stane toto? Čo ak to dopadne horšie? Čo ak to skončí zle?
Kamarát STRACH nás brzdí v rozhodovaní, blokuje myšlienky na lepšiu budúcnosť, nedovolí nám rozhodovať sa srdcom (čo je obvykle správne).  Ako ste na tom so svojím strachom? Brzdí vás, alebo naopak posúva vpred? Je strach ten, kto rozkazuje, riadi váš život a ovláda vaše rozhodnutia a plány? Alebo je to dobrý kamarát, ktorý pri vás stojí a dohliada na to, aby ste si priveľmi neublížili?

Nedovoľte strachu a pochybnostiam, aby vás zaviedli na celkom inú cestu ako chcete vy. Smer určujete vy! A keď prídu ťažké životné chvíle, pokojne robte chyby, majte strach, pochybujte o sebe, ale nevzdávajte sa a kráčajte ďalej! Vytýčený cieľ stojí vždy pred Vami 🙂
Komentáre

Podobné články

Pomáha ľuďom pripraviť sa na pracovný pohovor tak, aby ho zvládli ľavou zadnou a k vlastnej spokojnosti. Inšpiruje ľudí k tomu, aby chodili do práce s radosťou a ľahkosťou, a pokiaľ to tak nie je, aby mali silu to zmeniť. Je autorkou e-bookov Nehovor, že nedáš pohovor a Kľúč k úspešnému pracovnému pohovoru.

Odoslať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Error: Please enter a valid email address

Error: Invalid email

Error: Please enter your first name

Error: Please enter your last name

Error: Please enter a username

Error: Please enter a password

Error: Please confirm your password

Error: Password and password confirmation do not match