„Konečne vypadnem z práce. Bude ma zastupovať kolega, ale dokáže to len na 60%. Po návrate do práce si nájdem 500 mailov. 2 týždne budem doháňať, čo som zameškal a budem sa cítiť viac unavený ako pred dovolenkou. Stojí to vôbec za to? Asi radšej na žiadnu dovolenku nepôjdem.“

Aj Vy rozmýšlate podobne?

U niekoho sú signály, že potrebuje dovolenku jasné. Telo aj hlava napovedá, že potrebuje na istý čas vypnúť a načerpať novú energiu. Niektorí ľudia však majú tendenciu dovolenkovanie potláčať, alebo redukovať na čo najkratší čas (zvyčajne z vyššie uvedených dôvodov).

Prečo je pre nás dovolenka taká potrebná?

Potrebujete vypnúť

V práci na záchode, doma na záhrade, jednoducho vo dne, v noci sa v myšlienkach stále vraciame k svojej práci a nedokončeným pracovným úlohám. Potrebujeme vypnúť. Zresetovať mozog.

Najjednoduchšie by bolo stlačit gombík „Switch off“ a v tom momente by sme zabudli na rozrobenú prácu – ale tak to žiaľ nefunguje. Vačšinou nám trvá 2-3 dni, kým sa náš mozog preprogramuje a prestaneme podvedome myslieť na prácu (alebo na problémových kolegov :)).

Ideálne je, zobrať si dovolenku minimálne 2 týždne vcelku. Nezáleží na tom, či pôjdete do vychyteného rezortu k moru alebo na chatu do malej slovenskej dedinky. Prestanete myslieť na pracovné povinnosti, myseľ vypne, telo si oddýchne a to je to, čo potrebujete.

Učiteľky majú v lete 6-7 týždňov tak trochu nútenej dovolenky. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že je to dostatočne dlhý čas na to, aby myseľ vypla, zregenerovala. Takú dovolenku by som dopriala každému. Boli by ste prekvapení, ako by ste sa po 6 týždňoch tešili do práce :).

Dobite si baterky  

Nie sme stroje, všetci sme len ľudia, a preto sa z času na čas potrebujeme zregenerovať. Načerpať novú silu, energiu. Robte veci, ktoré Vám robia radosť a na ktoré počas pracovného týždňa nemáte čas. Nezáleží, či si eneriu dobijete športom, aktívnou fyzickou záťažou, alebo leňošením a ničnerobením. Telo Vám povie, čo potrebuje, len ho počúvajte.

Po kvalitnom oddychu sa vrátite do práce s chuťou a radosťou, čo sa pozitívne odrazí aj na Vašich pracovných výsledkoch.

Najlepšie sa dobijete, keď mobil-tablet-notebook vybijete 🙂

Veľa spite

Plánujete dovolenku mimo domu a počítate s tým, ako sa konečne poriadne vyspíte? Sklamem Vás! Je vedecky dokázané, že akonáhle sme v inom prostredí máme problémy so spánkom. Sme nepokojní, nervózni, možno príliš nadšení a nevieme zaspať. Nehovoriac o hlučných susedoch z vedľajšej hotelovej izby alebo doliehajúcej hudby z neďalekej chaty.

Nechajte si preto počas dovolenky priestor na to, aby ste aspoň pár dní, či skôr dlhých nocí prespali vo svojej vlastnej posteli. Tam sa vyspíte aj zrelaxujete najlepšie.

V prípade, že ste na dovolenke pri mori alebo na kúpalisku, pokojne si doprajte popoludňajšiu siestu. Nemusíte fungovať na 300% a všade byť, všetko vidieť. Dobíjajte baterky a spite toľko, koľko Vaše telo potrebuje.

Venujte sa  sa sebe

Najväčší problém dnešnej doby máme s work-life-balance, čiže s hľadaním rovnováhy medzi prácou, rodinou a svojím osobným životným priestorom. Práca nám pohltí 2/3 dňa, tú zvyšnú tretinu sa venujeme rodine a najmä deťom.

Občas si nájdeme priestor pre seba – muži si nájdu čas skôr na nejakú športovú aktivitu, ženy na „poľudštenie sa“. Z času na čas vyrazíme na kávičku alebo pivko s dobrým kamošom, ale časový priestor na „skultúrnenie ducha“, či nebodaj sebavzdelávanie nie je takmer žiadny.

Práve dovolenka je ideálnym obdobím, kedy môžeme urobiť niečo aj pre seba. Pre seba samého, nikoho iného! Byť sám so sebou, so svojimi myšlienkami. Maľujte antistresové omaľovánky, oddychujte pri dobrej knihe, tajničke  alebo dokonca pri písaní denníka.

ísť na dovolenku

Ešte lepšou voľbou je využiť tento čas a rozvíjať sa. Cítite, že potrebujete pridať v angličitine? Alebo chcete vedieť, ako odmietnuť otravujúceho kolegu a „povedať nie“? Učte sa – nech je to čokoľvek. Zapnite internet, obklopte sa knihami, pozrite webinár zdarma. Pohnite sa ktorýmkoľvek smerom, len sa pohnite a začnite.

Ľahko sa Vám môže stať že si to zamilujete a takéto výnimočné chvíle si doprajete častejšie, nielen počas dovolenky. Nie je nič lepšie ako začať na sebe pracovať.

Utužte vzťahy

Nemyslím len vzťahy s priateľmi či susedmi, hoci aj to je veľmi užitočné. Mám na mysli vzťahy s partnerom/partnerkou a deťmi. Počas dovolenky si nájdite spoločné aktivity, čas, ktorí budete tráviť spolu a bude Vám to všetkým príjemné.

Trávte čas spoločne s celou rodinou, ale aj jednotlivo.

Vy sami so svojou partnerkou, pri pohári vínka alebo na spoločnej prechádzke. Vzťah treba neustále budovať – vzťah nie je nič trvalé. Hýčkajte a rozmaznávajte svojho partnera/partnerku jednoduchými drobnosťami a svojou pozornosťou. Najväčšie poklady sú schované v maličkostiach.

Možno máte pocit, že vzťah začína strácať iskru a potrebuje nakopnút. Využite dovolenkové obdobie alebo si urobte predĺžený víkend – Vášmu vzťahu to len prospeje. Inšpiratívne čítanie o tom, ako prežiť dovolenku s láskou nájdete tu.

Nájdite si čas aj na svoje deti – Vy a osobitne každé jedno z Vašich detí! Zoberte ho na pizzu, do parku, veľa sa rozprávajte a dozviete sa, čo Vašu ratolesť trápi i teší. Povie Vám aj to, čo ste doteraz netušili, vo dvojici sa rozpráva a zdôveruje lepšie. Pre dieťa je to obrovský zážitok, navyše sa utvrdí v tom, že ste tu pre neho, keď Vás potrebuje. Budete jeho veľkým priateľom.

ist na dovolenku

Prázdniny sa pomaly blížia ku koncu a čaká nás kolotoč dennodenných povinností. Ak cítite, že dovolenka by padla vhod, neodkladajte to. Doprajte si zaslúžený oddych a nabite sa energiou z posledných slnečných lúčov. Krásny zvyšok leta prajem 🙂

Komentáre

Podobné články

Pomáha ľuďom pripraviť sa na pracovný pohovor tak, aby ho zvládli ľavou zadnou a k vlastnej spokojnosti. Inšpiruje ľudí k tomu, aby chodili do práce s radosťou a ľahkosťou, a pokiaľ to tak nie je, aby mali silu to zmeniť. Je autorkou e-bookov Nehovor, že nedáš pohovor a Kľúč k úspešnému pracovnému pohovoru.

Odoslať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Error: Please enter a valid email address

Error: Invalid email

Error: Please enter your first name

Error: Please enter your last name

Error: Please enter a username

Error: Please enter a password

Error: Please confirm your password

Error: Password and password confirmation do not match